Formatiranja rada prema upustvima fakulteta – šta sve treba da znate?
Prilikom pisanja naučnih radova jedna od najvažnijih stvari je formatiranje. Bilo da je u pitanju seminarski, magistarski ili neki od ostalih radova, postoje određna pravila i uputstva kojih se morate držati.
Formatiranje rada kroz Word deluje komplikovano, ali zapravo je veoma jednostavno. Sve što vam je potrebno nalazi se na samo par klikova i zato nemojte da dozvolite da vaš rad bude loš.
U ovom tekstu videćete kako da uradite numeraciju stranica, kako se prelama tekst, formatiranje naslove i druge savete koji će vam znatno olakšati samo pisanje seminarskog ili nekog drugog rada.
Osnovna pravila formatiranja teksta
Najpre treba da se definiše veličina i vrsta slova. To je osnov za dalji rad i to uradite pre unošenja teksta. To ćete uraditi na sledeći način. Kliknite na polje u gornjem levom uglu i iz padajučeg menija odaberite željeni font, a odmah pored možete odabrati i veličinu slova.
Formatiranje naslova i podnaslova
Što se tiče naslova, to ćete formatira tako što ćete kliknuti na polje s desne strane i odabrati opciju Heading 1.
Za podnaslove postupak je isti, samo treba da odaberete opciju Heading 2 koje se nalazi odmah pored. Postupak je isti i u slučaju da imate više podnaslova. Samo vodite računa da boja slova bude crna.
Poravnanje teksta
Tekst možete da poravnate u veoma prosto. U delu paragraph odaberite opciju kao na slici koja se zove justify.
Ubacivanje tabele sadržaja
Na početku rada važno je da imate tabelu sadržaja vašeg rada. To ćete isto uraditi bez problema, tako što ćete kliknuti na dugme References, a potom na dugme Insert Table of contents.
Word će automatski prepoznati sve naslove i podnaslove, te će vam se prikazati lista poglavlja vašeg rada i izgledaće ovako.
Unošenje fusnota
Fusnote se unose kada želite da navedete izvor preuzetog teksta, slike ili ističete neku napomenu. To isto radite veoma jednostavno, obeležite tekst, zatim kliknete na References, a potom na Insert Footnote.
Prikazaće vam se deo gde treba da unesete izvor. Obratite pažnju na navođenje i citiranje literature, jer je veoma bitno da to bude pravilno kako ne biste nesvesno upali u plagijarizam.
Prelamanje stranice
Prelamanje stranice je veoma korisna stvar koja vam pomaže da pravilno premestite naslov na drugu stranicu kako bi sve bilo čitkije i jasnije. Osim toga, mnogi ovao rade tako što više puta pritisnu enter, ali postoji bolje rešenje.
Kada želite da određni deo tekst ili naslov prebacite na sledeću stranicu, samo kliknite dugme Insert, a zatim Page break i to je to.
Numeracija stranica
Najpre treba da odredite stranice rada koje želite da numerišete. Kliknite na Insert, pa Page numbers, a zatim More options.
Prikazaće vam se da birate između mesto na kome želite da se nalaze brojevi stranice. Odaberite Footer.
Izuzetno je važno da odštiklirate polje Show on first page, jer početna stranica ne treba da bude numerisana, pošto se tu analize elementi kao što su ime, prezime, tema rada i sl.
Videćete odmah da su stranice obeležene, sada je samo potrebno da ih postavite da budu na sredini.
Broj ćete postaviti na sredinu tako što ćete ga obeležiti, a potom kliknuti na dugme kao na slici.
Dakle, kao što možete da vidite formatiranje rade nije komplikovano. Ako imate neka pitanja u vezi sa formatiranjem rada ili pisanjem naučnih radova, pozovite me +38164 4200 033 ili pišite na mejl ekonomija4you@gmail.com