Izrada prezentacije – kako izgleda kvalitetna prezentacija?
Neretko se dešava da se prilikom pisanja seminarskih i drugih naučnih radova najviše pažnje posveti formatiranju rada, takođe pripremi za odbranu istog.
S druge strane, mnogi ponekad zaborave na izgled prezentacije i zašto je važno da bude kvalitetna. Danas ćemo objasniti ulogu prezentacije, kako da je napravite i šta sve treba da sadrži.
Zašto je važno da imate kvalitetnu prezentaciju?
Prezentacija je veoma važan segment prilikom odbrane rada, jer služi kao podsetnik. Pomaže vam da se lakše snađete i prelazite delove završnog rada kako biste što efikasnije istakli najvažnije elemente.
Iako možda deluje komplikovano, izrada prezentacije je veoma jednostavna. Krenimo redom.
Važna pravila za izradu prezentacije
Postoje neka osnova pravila kada počnete da pravite prezentaciju, a to su:
- Slajd ne sme da ima previše tekst, već samo kratke crte rada.
- Prezentacija ne bi trebalo da ima više od 10 slajdova, međutim, odstupanja su moguća, ako je recimo u pitanju doktorska disertacija.
- Vodite računa o bojama i tipu slova (font). Neka bude što jasnija i jednostavnija.
Koji program odabrati za izradu prezentacije?
Što se tiče programa za izradu prezentacije, danas barem imate pregršt opcija. Svakako je najpopularniji PowerPoint.
U poslednje vreme za mnoge je Canva najbolji izbor, jer nudi veliki izbor različitih stilova. Za osobe koje žele više mogućnost priliko izrade prezentacije, dobra opcija je Prezi, samo imajte u vidu da ovaj alat nije besplatan.
Postoji još mnogo načina i alata da uradite prezentaciju, vi svakako odaberite onu koja vam najviše odgovara.
Šta treba da sadrži prezentacija?
Sada ćemo se osvrnuti na sadržaj slajdova i na šta da obratite pažnju.
Prvi slajd
Treba da sadrži naslov teme, ime mentora, vaše ime i prezime, datum. Takođe možete da dodate logotip fakulteta. Dizajn treba da bude u skladu s ostatkom rada. Obavezno se držite jednog stila.
Drugi slajd
Sada treba da navedete sadržaj prezentacije i o čemu ćete govoriti tokom odbrane. Istaknite sve važne tačke i poglavlja kako biste upoznali publiku s vašim radom.
Sadržaj preostalih slajdova (od 3. do 8.)
Ovi slajdovi služe da se sva poglavlja rada zasebno objasne. Tekst na ovim slajdovima treba da bude više kao podsetnik, uz neke važne ključne reči. Nemojte pisati cele rečenice, jer neće biti jasno, niti vidljivo.
Možete koristiti slike ili grafikone kako biste vizuelno još bolje objasnili poglavlje rada.
Poslednja 2 slajda
Pretposlednji slajd služi da biste izneli zaključak vašeg rada, dok poslednji treba da bude zahvalnice i mogućnost za postavljanje pitanja.
Dodatno vreme za pitanja
Odbrana naučnog rada je ograničena vremenom. Zato uvek imajte u vidu vreme za postavljanje pitanja na kraju. Dešava se da mentor ili članovi komisije postave neko pitanje, takođe zatraže dodatne informacije.
Dodatni saveti za izradu prezentacije
Prezentaciju uvek možete da prođete s nekim kako biste dobili još jedno mišljenje. Tako možete da otkrijete greške koje su podvukle, bilo da su gramatičke i navođenje literature.
Prezentaciju sačuvajte na više mesta, jer ukoliko dođe do tehničkih problema lako ćete joj pristupiti. Najbolje je da koristite One drive ili Google drive.
Dakle, izrada prezentacije nije bauk, već joj treba pristupiti detaljno.
Ukoliko vam je potrebna pomoći za izradu prezentacije, pišite mi na mejl ekonomija4you@gmail.com ili me pozovite +38164 4200 033.